Scenarij 2
Demografska budućnost
Hrvatska već zadnjih 30-ak godina bilježi značajan pad broja stanovnika. Prema zadnjem popisu iz 2021. godine Republika Hrvatska ima 3.871.833 stanovnika što je 9,64 posto manje u usporedbi s onim iz 2011. i čak 19,07 posto manje u usporedbi s 1991. kada bilježimo najveći rast. Odlazak brojnih Hrvata iz Lijepe naše, koji su svoju sreću odlučili pronaći u drugim zemljama diljem Europe, postao je, nažalost, normalan. Prema vjerskoj pripadnosti najviše je katolika, gotovo je svima hrvatski materinski jezik, a samo 0,74 posto stanovnika nema hrvatsko državljanstvo.
Ipak, Hrvatska je postala vrlo atraktivna destinacija stranim radnicima, pa nas to potiče na razmišljanja kakva će nam struktura stanovišta biti u budućnosti i čeka li nas ista sudbina kao Njemačku, Austriju ili Irsku. U odnosu na ovaj izrazito negativan demografski trend, odnosno iseljavanje i smanjenje nataliteta, hoćemo li pronaći rješenja za sprječavanje daljnje depopulacije naše zemlje? Hoćemo li vratiti iseljenike i njihove potomke ili ćemo postati poželjna useljenička zemlja? Kako će tipični Hrvat izgledati za 50 godina? Kako će izgledati hrvatsko društvo u budućnosti i koje ćemo dijeliti vrijednosti? Sve su to pitanja o kojima treba dobro promisliti.
Budućnost možda ne možemo predvidjeti, ali ono što znamo jest da će dinamični razvoj tehnologije i implementacija napredne umjetne inteligencije, moderna medicina i znanstvena otkrića značajno transformirati budućnost tijekom nadolazećih godina. Raspolažemo znanstvenim spoznajama i podatcima koji nam omogućavaju da konstruiramo neke od mogućih scenarija: koliko će Hrvatska imati stanovnika 2074., kakav će utjecaj imati napredna tehnologija i umjetna inteligencija, hoće li nas operirati roboti i, u konačnici, kako će se to sve odraziti na društvo u kojem živimo.
U izradi scenarija sudjelovali su: Korado Korlević, prof. dr. sc. Kristijan Kotarski, akademik Igor Rudan, dr. sc. Iva Tolić, prof. dr. sc. Feđa Vukić, prof. dr. sc. Božo Skoko i prof. dr. sc. Zrinko Čustonja.