Scenarij 1

Međunarodni odnosi

Politička previranja na globalnoj razini tijekom zadnjih nekoliko godina ponovno su dosegnula vrhunac, mijenjaju se odnosi snaga među svjetskim liderima, stvaraju se novi savezi i koalicije, te dolazi do stvaranja nove geopolitičke slike svijeta. Hrvatska je članica EU-a od 2013. godine i ima određen politički utjecaj u Uniji, aktivna je u NATO savezu te sudjeluje u mirovnim misijama i operacijama, a s drugim članicama surađuje na rješavanju pitanja sigurnosti i obrane.

Ali, kakva će biti pozicija Hrvatske u budućnosti, a kakav značaj Europske unije? Hoće li Hrvatska uspjeti jačati svoj strateški položaj unutar EU-a i hoće li biti relevantna na globalnoj razini? Što će se događati s regijom u budućnosti, kakvu ćemo vanjsku politiku voditi prema drugima, osobito zemljama u okruženju? Hoće li se EU širiti ili gubiti države članice?

Hrvatska je trenutačno jedna od najsigurnijih zemalja u Europi, ali se u sve većoj mjeri suočava s izazovima vezanima za migracije. Hoćemo li i dalje uspjeti zadržavati ili poboljšavati status sigurne zemlje? Koje su potencijalne žarišne točke u smislu novih ratova i previranja? Hoće li se umjesto ratova za naftu voditi ratovi za vodu i neke druge resurse zbog kojih bi se Hrvatska mogla naći na meti nekih drugih zemalja? Što su hrvatski strateški interesi u budućnosti, nakon što smo postali članica EU-a, NATO-a, Schengenskog područja i europodručja?

Ispunite anketu i podijelite svoje mišljenje s nama:
Međunarodni odnosi

Pesimističan scenarij

  • Ratni su sukobi eskalirali na globalnoj razini i mnoge su države devastirane, a ekonomije uništene. Uz konvencionalne ratove vode se i dugotrajni informacijski ratovi kojima se širi strah i panika. UN više nema nikakav značaj u svijetu.
  • Tome je prethodilo razdoblje novog hladnog rata, a Europska je unija bila suočena s političkim i ekonomskim pritiscima te je došlo do njezine dezintegracije. Najmoćnije zemlje suočavale su se s razornom ekonomskom krizom.
  • Hrvatska pluta kako je struje nose. Zemlja smo ograničenih resursa i sposobnosti te se nedovoljno kvalitetno koristimo našim mogućnostima. Imamo tri milijuna stanovnika, od čega je milijun stranih radnika i njihovih potomaka. S obzirom na to da je Hrvatska oslabljena, u ovom razdoblju geopolitičke nestabilnosti i sukoba druge države (uključujući one u neposrednom okruženju) pokazuju ambiciju za osvajanje njezinog teritorija i resursa. Tako je teritorij Hrvatske bio u nekoliko navrata zahvaćen ratnim zbivanjima. Dodatno, otuđenost i netrpeljivost u našem društvu poprimaju zabrinjavajuće razmjere.
  • Uz brojne probleme s uspostavljanjem funkcionalne infrastrukture, političke stabilnosti i osiguravanjem potrebnih resursa dodatni su izazov i učestale prirodne katastrofe koje su posljedica klimatskih promjena.
  • Posljedica ratnih sukoba među državama i blokovima jesu i unutardržavni sukobi: pojavljuju se manje skupine koje djeluju kao gerilski pokreti te ugrožavaju cjelovitost i integritet zemlje.
  • Egzistencija Hrvatske kao države ozbiljno je opterećena i ugrožena tim zbivanjima, a sigurnosni i politički sustav devastiran je te ne uspijeva odgovoriti na izazove. Hrvatska se suočava s nizom sigurnosnih izazova te ne uspijeva osigurati najosnovnije potrebe za svoje stanovništvo, uključujući pitku vodu i hranu, zaštitu od vanjskih neprijatelja te pružanje osnovne razine zdravstvene skrbi. Stopa kriminala izrazito je visoka i Hrvatska je postala mjesto sukoba više kriminalnih organizacija.
  • Hrvatska više nema kontrolu ni nad resursima koji se nalaze na njezinom području, uključujući vodne zalihe, te ih mora kupovati od kompanija koje ih kontroliraju. Cijena je resursa visoka i kontinuirano raste jer ih druge bogatije zemlje mogu platiti više od Hrvatske.
  • Vojno-sigurnosni savezi u kojima je Hrvatska bila članica više ne postoje, tako da nemamo ni vanjske saveznike koji bi pomogli u uspostavljanju kontrole nad situacijom. Hrvatska je ujedno odavno zanemarila razvoj vojno-tehnoloških kapaciteta i nema osposobljen kadar koji bi mogao biti učinkovit u obrani teritorija te uspostavljanju sigurnosnih mjera.
Međunarodni odnosi

Realističan scenarij

  • Hrvatska je 2074. odgovorna članica središnjeg europskog političkog i vojnog saveza koji je nastao na temeljima Europske unije koja je prošla kroz značajne reforme, okuplja manji broj država i glavni joj je cilj postizanje sigurnosti i gospodarskog razvoja država članica, uz njihovu snažnu integraciju.
  • Putem reformi i prilagodbi prošao je i NATO savez te sada ima ponešto drugačiju ulogu, pa je Europski centralni politički i vojni savez preuzeo ključne nadležnosti koje je ranije imao NATO.
  • Iza Hrvatske i Europe poduže je razdoblje bez ratova, ali svi su svjesni rastućih mogućnosti eskalacija vojnih sukoba, kao i mogućih prirodnih katastrofa koje nas, pod utjecajem klimatskih promjena, sve snažnije pogađaju.
  • Globalno su nastupile značajne promjene u odnosima moći među zemljama. Ograničene eskalacije i ratovi između pojedinih zemalja i dalje su prisutni na globalnoj razini, a unatoč tome što se umjetna inteligencija i visokotehnološka oružja već dugo upotrebljavaju u ratovanju, klasične tehnike i metode također su i dalje prisutne.
  • Hrvatska svoj položaj u Europi i na globalnoj razini gradi na vještoj diplomaciji gdje se pokazala učinkovitim medijatorom, ali jednako tako i na reputaciji koju je stekla uz pomoć razvoja i implementacije novih tehnologija u brojnim industrijama, uključujući onu vojnu, te zalihama pitke vode.
  • Dok politika s oprezom gradi partnerstva s drugim državama, istaknuti akteri u privatnom sektoru puno otvorenije pristupaju partnerima iz drugih zemalja te putem suradnje uspješno pozicioniraju Hrvatsku u svijetu. Prepoznati smo kao relevantni u područjima energetike, umjetne inteligencije i novih tehnologija u zdravstvu i prehrambenoj industriji.
  • Nakon razdoblja velikih migracija i migrantskih kriza Europa je danas dom milijunima novih migranata. To je popravilo ekonomske izglede i perspektive Europe koja se suočavala s nedostatkom radne snage, ali i otvorilo pitanja integracije, društvenih podjela i napetosti.  
  • I Hrvatska je u tom kontekstu jedna od država Europe koja je zanimljiva klimatskim i ekonomskim migrantima, a danas ima 30 posto doseljenika u ukupnoj populaciji naše zemlje. Hrvatska istovremeno privlači i brojne Europljane koji doseljavaju zbog ugodnije klime i sporijeg tempa života u odnosu na brojne druge europske zemlje.
  • Hrvatska je i dalje sigurna zemlja, zadržala je taj status unatoč brojnim izazovima. Stopa je kriminala niska premda se gospodarski kriminal na krilima umjetne inteligencije i novih tehnologija i dalje razvija brže od zakonodavstva koje bi trebalo prevenirati i sankcionirati nezakonite radnje.
  • Neki od glavnih izazova s kojima se Hrvatska susreće odnose se na značajne promjene demografske slike i periodične međureligijske i međuetničke napetosti, a tu su i izazovi potpune integracije doseljenika. Uz navedeno tu su i problemi izazvani klimatskim promjenama, što zahtjeva prilagodbu u svim područjima života, ali i politička nestabilnost u regiji koja stvara neželjene tenzije.
  • Geopolitička nestabilnost u Europi te unutarnja destabilizacija društva mogle bi ohrabriti radikalne političke snage pojedinih susjednih država ili većih sila u pokušaju svojatanja nekih dijelova hrvatskog teritorija.
Međunarodni odnosi

Optimističan scenarij

  • Hrvatska je jedna od najuspješnijih i najperspektivnijih država Europe te jedna od strateških članica političkih i vojno-sigurnosnih saveza svijeta. Hrvatska zbog svog statusa utječe na sve ključne odluke tih saveza i tako ostvaruje svoje političke i sigurnosne nacionalne interese.
  • Svojom politikom, gospodarstvom i međunarodnim odnosima izgradili smo imidž zemlje koja je među najpoželjnijima za život, a uz općenito blagostanje društva Hrvatska je i među zemljama koje su zbog sigurnosti najzanimljivije za strane investicije.
  • Hrvatska ima izrazito razvijenu demokraciju i senzibilitet za ljudska prava i potrebe, primjer je drugima u svijetu te nas brojne druge zemlje podržavaju i gledaju kao uzor.
  • U odnosu na razdoblje od prije 50 godina Hrvatska je postala izrazito napredna u četiri područja: u razvoju novih tehnologija, dekarbonizaciji i proizvodnji zelene energije,  znanosti i obrazovanju te elitnom i zdravstvenom turizmu (organska hrana, čisti zrak, čisto more, mediteranska prehrana, vrhunske liječničke usluge, sport…).
  • Vojno-tehnološki kapaciteti postali su iznimno važni u recentno vrijeme kontinuiranih međudržavnih tenzija, a Hrvatska je došla do razine neupitne regionalne vojne sile te je susjedne zemlje bez iznimke respektiraju. Kao takva je Hrvatska istovremeno postala i globalno prepoznatljiva po ulozi diplomatskog pregovarača te kao velika zagovarateljica mira.  
  • Hrvatska je uspjela dobro zaštiti i očuvati vlastite strateške resurse, poput vode, te od njih danas profitira cijelo društvo. Prosperitet i zadovoljstvo građana životom u Hrvatskoj snažno su utjecali i na stopu kriminala koja je na povijesno najnižim razinama, a Hrvatska je jedna od država s najvišim sigurnosnim standardima na svijetu.
  • Hrvatska je ponovno puna života što je dijelom zasluga pronatalitetne politike koja zadnjih desetljeća daje rezultate i povratka potomaka hrvatskih iseljenika iz cijelog svijeta, a dijelom i zbog kvalitetne politike prema doseljenicima koje Hrvatska uspješno integrira u društvo.
  • Hrvatska uživa u imidžu zemlje vrhunske prirode, vrhunskih usluga zdravlja i tehnologije, vrhunskog sporta, vrhunske hrane i vrhunskog opuštanja uz kavu i čašicu razgovora. Zagrebački je Gornji grad depolitizirano turističko središte s mnoštvom restorana, noćnih klubova i turističkih sadržaja, a državne su institucije preseljene u preuređeni prostor Sveučilišne bolnice u Blatu gdje većinu poslova obavlja umjetna inteligencija.
  • Dubrovnik je politički i obrazovni centar jugoistočne Europe u partnerstvu s najboljim američkim i kineskim sveučilištima i regionalnim centrima EU-a, UN-a i NATO-a za ekologiju, ljudska prava, diplomaciju i vojnu strategiju. Hrvatsko je zagorje otvorilo brdsku cestu za bicikle, konje i kočije kojom europski turisti putuju od dvorca do dvorca, tragovima srednjeg vijeka. Dvorci su preuređeni u hotele i zabavne parkove s avatarima starih vitezova i velikaša, a za posjetitelje su organizirane edukacije, kongresni turizam i zdravstvene usluge.
  • Bivši vojni objekti i odmarališta uz Jadran postali su kampusi vodećih svjetskih sveučilišta u kojima se odvijaju programi kombinirani s međunarodnim sportskim igrama od jedriličarstva i vaterpola do veslanja, mačevanja i golfa. U suradnji s njemačkim investitorima na ličkoj je visoravni otvoren turistički zabavni park „Tragovima Winnetoua“ koji nudi planinski zrak, ličku hranu, rafting i istraživanje prirode. Hrvatska je uspješno realizirala projekt „Otoci znanja“ koji je obuhvatio Veliki Brijun (Europski centar nobelovaca), Prvić (Svjetska poduzetnička akademija), Koločep (Centar genetičkog inženjeringa) i Susak (Međunarodni etnološki institut).

U izradi scenarija sudjelovali su: prof. dr. sc. Goran Bandov, prof. dr. sc. Robert Mikac, prof. dr. sc. Velimir Srića i prof. dr. sc. Božo Skoko.

document.addEventListener('DOMContentLoaded', function () { // Select the video element var video = document.querySelector('video'); // Add the 'nofullscreen' option to the controlsList attribute if (video) { video.setAttribute('controlsList', 'nofullscreen'); } });