Scenarij 1
Međunarodni odnosi
Politička previranja na globalnoj razini tijekom zadnjih nekoliko godina ponovno su dosegnula vrhunac, mijenjaju se odnosi snaga među svjetskim liderima, stvaraju se novi savezi i koalicije, te dolazi do stvaranja nove geopolitičke slike svijeta. Hrvatska je članica EU-a od 2013. godine i ima određen politički utjecaj u Uniji, aktivna je u NATO savezu te sudjeluje u mirovnim misijama i operacijama, a s drugim članicama surađuje na rješavanju pitanja sigurnosti i obrane.
Ali, kakva će biti pozicija Hrvatske u budućnosti, a kakav značaj Europske unije? Hoće li Hrvatska uspjeti jačati svoj strateški položaj unutar EU-a i hoće li biti relevantna na globalnoj razini? Što će se događati s regijom u budućnosti, kakvu ćemo vanjsku politiku voditi prema drugima, osobito zemljama u okruženju? Hoće li se EU širiti ili gubiti države članice?
Hrvatska je trenutačno jedna od najsigurnijih zemalja u Europi, ali se u sve većoj mjeri suočava s izazovima vezanima za migracije. Hoćemo li i dalje uspjeti zadržavati ili poboljšavati status sigurne zemlje? Koje su potencijalne žarišne točke u smislu novih ratova i previranja? Hoće li se umjesto ratova za naftu voditi ratovi za vodu i neke druge resurse zbog kojih bi se Hrvatska mogla naći na meti nekih drugih zemalja? Što su hrvatski strateški interesi u budućnosti, nakon što smo postali članica EU-a, NATO-a, Schengenskog područja i europodručja?
U izradi scenarija sudjelovali su: prof. dr. sc. Goran Bandov, prof. dr. sc. Robert Mikac, prof. dr. sc. Velimir Srića i prof. dr. sc. Božo Skoko.